Televize v kapse: první kolo testů úspěšně ukončeno

  • Na podzim spustí T-Mobile v Praze pilotní provoz
  • Start komerčního provozu je plánován v průběhu roku 2007

Praha 21. června 2006 - První úspěšné testy má za sebou projekt "Televize v kapse", kterou představil T-Mobile ve spolupráci se společností Radiokomunikace na posledním ročníku veletrhu INVEX. Během uplynulého týdne proběhlo v Praze zkušební vysílání "mobilní televize" ve formátu DVB-H. Testovací provoz zahrnoval šíření celkem 5 kanálů. Pilotní provoz před oficiálním komerčním spuštěním proběhne na území Prahy na podzim letošního roku. 

"Po zisku Křišťálového disku na INVEXu jsme rozhodně neusnuli na vavřínech. Po úspěšném prvním kole testů se už pilně připravujeme na podzimní pokračování," uvádí Jiří Dvorjančanský, marketingový ředitel společnosti T-Mobile, a dodává: "Našim zákazníkům bychom službu rádi nabídli již v příštím roce."

V minulém týdnu úspěšně proběhla další fáze projektu. Ta zahrnovala zkušební provoz, otestování nových koncových zařízení (Motorola) a přípravu nových funkcí služby. Na základě krátkodobé licence a oprávnění k využívání frekvenčního spektra byla "Televize v kapse" předvedena představitelům regulačních orgánů.

Pilotní provoz proběhne na podzim letošního roku. Mělo by se jednat o závěrečnou fázi testování před komerčním startem služby. Oficiální zařazení "mobilní televize" do nabídky služeb T-Mobile je naplánováno na rok 2007.

Partnery projektu jsou: Radiokomunikace (vysílací síť), Česká televize a TV Prima (zajištění obsahu), Siemens (centrální server), Nagravision a Gemalto (dříve Gemplus;řešení ochrany přístupu ke službě) a nově Motorola (dodavatel koncových zařízení).

"Při testování DVB-H jsme využili naše bohaté zkušenosti s provozem digitálního televizního vysílání. 'Mobilní televize' je z hlediska pokrytí mnohem složitější, přesto se nám úkol podařilo zvládnout v poměrně krátkém období," říká Martin Roztočil, ředitel úseku vysílacích služeb společnosti Radiokomuniakce. Navzdory šesti letům praxe s vysíláním DVB-T nebylo z pohledu Radiokomunikací testování DVB-H rutinní záležitostí. "Mobilní televize" totiž vyžaduje mnohem hustší pokrytí při výrazně nižším datovém toku.

T-Mobile zvolil technologii DVB-H, protože nabízí nejlepší parametry pro přenos multimediálního obsahu. O správnosti volby svědčí velký zájem významných mobilních operátorů, kteří tento standard přenášení nejen TV obsahu v současné době testují. Technologie DVB-H je součástí koncepce rozvoje digitálního vysílání, kterou připravilo ministerstvo informatiky. Také Český telekomunikační úřad hodlá v nejbližší době připravit sadu kmitočtů pro síť DVB-H.

Pro úspěšné zavedení služby je nezbytné kvalitní pokrytí TV signálem, a to včetně pokrytí uvnitř budov. Z hlediska využití kmitočtového spektra je podle odborníků ideální vyčlenění separátního multiplexu pro DVB-H, který bude sdílen všemi provozovateli.

DVB-H (Digital Video Broadcasting - Transmission System of Handheld Terminals - "Handheld")
= systém mobilního příjmu terestrického digitální vysílání. Příjem je možný prostřednictvím speciálních přijímačů nebo mobilních telefonů, PDA či kapesních počítačů. DVB-H (dříve označované také jako DVB-M nebo DVB-X) vychází ze standardu DVB-T (Digital Video Broadcasting - Terrestrial), i když původně byl využíván i pro mobilní telekomunikační služby (např.GSM, resp. UMTS). DVB-H nyní díky používanému systému umožňuje mnohem lepší příjem signálu i v poměrně nepříznivých podmínkách (například uvnitř budov, za pohybu apod.). Za vhodné obrazové rozlišení pro display mobilních přístrojů je podle odborníků považován formát CIF s rozlišením 352x288 obrazových bodů. Přenos televizního signálu bude vyžadovat kapacitu cca 384kb/s na jeden programový kanál. Systém DVB-H by mohl využívat frekvence u nás běžných televizních pásem (III.,IV., a V.). Obecně kromě mobility je velkou výhodou kompatibilita se systém DVB-T, díky které bude možné společně využívat síťovou infrastrukturu.

 


 
O společnosti

 

T-Mobile je největší operátor v ČR, který poskytuje mobilní služby již 6,5 milionům zákazníků. Neustále inovuje a rozšiřuje mobilní infrastrukturu a jako digitální leader T-Mobile zásadně přispívá digitalizaci Česka budováním a rozvojem optické infrastruktury s cílem naplnit svou dlouhodobou vizi o Propojené zemi.
Na průmyslovém využití 5G sítí T-Mobile spolupracuje s předními českými a moravskými technickými univerzitami, na nichž buduje privátní kampusové sítě. Společné projekty v podobě inovačních hubů a testbedů pak cíleně podporují digitalizaci firem, startupy a rozvoj inovačního prostředí v ČR.
T-Mobile je stabilním a silným partnerem malých i velkých firem, kterým nabízí nejmodernější datacentra a pokročilá řešení pro bezpečnou a spolehlivou správu dat. Služby v oblasti kybernetické bezpečnosti či cloudová a systémová řešení využívají nejen korporace a státní správa, ale také drobní živnostníci.
Jednou ze strategických priorit společnosti je ohleduplné a udržitelné podnikání. V rámci ESG agendy se T-Mobile dlouhodobě zaměřuje na opatření vedoucí ke zmírnění klimatických změn a zvyšování digitální gramotnosti české populace. Operátor cíleně podporuje neziskové organizace a znevýhodněné skupiny a pomáhá při mimořádných událostech.

Více informací o společnosti najdete na www.t-mobile.cz.

Kontakt na tiskové oddělenípress@t-press.cz