RadioMobil a jeho partneři už testují GPRS v reálné síti

  • vybraní partneři už mají, jako jedni z prvních na světě, konkrétní zkušenosti s používáním GPRS služeb sítě GSM Paegas
  • společnosti vybrané pro testování systému GPRS vyvíjejí své vlastní uživatelské aplikace

RadioMobil, IBM, Logica, Tesla Hloubětín, následně GiTy a Microsoft, jako jedni z prvních na světě testují progresivní technologii GPRS v reálné síti GSM. (Technologie GPRS umožňuje uživateli permanentní mobilní on-line spojení, přenos datových souborů ještě vyšší rychlostí, než dnes umožňují pevné linky. Neplatí se za "provolané" minuty, ale pouze za reálně přenesené množství informací.)

"Už delší dobu probíhá rozsáhlé testování funkčnosti GPRS v síti Paegas, na čemž se podílí řada externích firem. Ty zkoušejí, jak jim nová technologie pomůže v běžném provozu. Zároveň s předstihem připravují vlastní aplikace a integraci GPRS do systémů, které nabízejí svým zákazníkům tak, aby byly připraveni na komerční zavedení této služby. Věříme, že už na konci tohoto roku bude tato služba natolik připravena, abychom ji mohli nabídnout všem zákazníkům," uvedl marketingový ředitel RadioMobilu Robert Chvátal.

Významné finanční prostředky v řádu miliard dolarů věnuje do zavádění technologií WAP, GPRS nebo Bluetooth další partner RadioMobilu - společnost IBM. "Už před rokem jsme oznámili, že se rozvoji mobilních technologií hodláme intenzivně věnovat," řekl manažer pro rozvoj e-businessu firmy IBM Jan Kubálek. "Za samozřejmost dnes považuji skutečnost, že GPRS pomůže každému mému kolegovi, protože naše práce vyžaduje neustálé cestování, výhod plnohodnotné mobilní kanceláře. Jako významný výrobce hardwaru budeme GPRS technologii implementovat i do vlastních zařízení," dodal Kubálek.

"Hlas bude zanedlouho jen doplňkem datové komunikace," uvádí operační manažer pro oblast telekomunikací firmy Logica Pavel Reich. Přibližně v roce 2004 budou data tvořit už 40 procent telekomunikačního provozu v rámci GSM a jejich podíl bude dále prudce narůstat. Logica má registrovánu ochranou známku m-commerce, což vypovídá o jejím směřování stejně jako skutečnost, že je jednou z firem, které už testují služby GPRS v síti Paegas. "GPRS zkoušíme jednak interně, protože naše kancelář je po celém světě - je plně mobilní - a právě rychlé datové přenosy bez nutnosti sestavování spojení jsou to, co nám velmi ulehčí práci." Logica však GPRS testuje také proto, že sama připravuje služby založené na této technologii. Už nyní je ale vidět, že GPRS bude nejen pro obchodní klientelu, ale prakticky pro všechny, Pavel Reich k tomu říká: "Jestliže WAP zatím přece jen zůstával poněkud stranou zájmu nejširší veřejnosti, GPRS to dramaticky změní."

"Pracujeme hned na několika aplikacích, které by bez GPRS jen těžko mohly fungovat," říká Jaroslav Jansa, ředitel divize GSM akciové společnosti Tesla, která je v oblasti telekomunikací velmi aktivní. "Divize GSM byla zřízena v lednu letošního roku a tvoří ji část týmu firmy I. C. E., který vyvinul zařízení SignBox pro autorizaci digitálních fotografií oceněné v soutěži Evropské unie IST Prize 99. Zařízení bylo vyvinuto ve spolupráci s českou pobočkou japonské firmy Olympus. Fotografie pořízená zařízením SignBox je podle zákona o elektronickém podpisu použitelná i u soudu, což dříve možné nebylo. A právě ve spolupráci s firmou RadioMobil je systém přenosu těchto "zaručených" fotografií připraven pro síť GPRS, kdy doba přenosu činí několik vteřin na celém území ČR."

První přenos dat v rámci GPRS realizoval britský Cellnet 8. listopadu loňského roku, pouhé čtyři dny po něm proběhl úspěšný přenos i v síti GSM Paegas. Od té doby proběhlo v síti Paegas mnoho dalších datových přenosů pomocí GPRS v rámci kterých se testovali nejrůznější služby včetně WAPu. Koncem listopadu - přesně 23. - vyzkoušel přenos dat v ráci GPRS také rakouský Mobilkom a 14. února oznámil úspěšný test přenosu informací v rámci standardu WAP přes GPRS maďarský Westel 900. Všichni tři zmínění operátoři si jako dodavatele vybrali Motorolu. "Než nabídneme zákazníkům služby, musíme si být jisti, že je síť na jejich spuštění dobře připravena. Neodvážili bychom se prodávat něco, co podle našich techniků není vyzkoušeno, byť by třeba jiný operátor neváhal," poznamenal při představení služby na veletrhu ComNet v květnu generální ředitel společnosti RadioMobil Klaus Tebbe.

První telefony podporující technologii GPRS by se měly objevit na trhu koncem letošního roku. V té době chce RadioMobil začít nabízet služby založené na nové technologii zákazníkům.

Stručný harmonogram postupu zavádění technologie GPRS v síti Paegas:

24. dubna 1999 RadioMobil vybral dodavatele - firmu Motorola
5. května 1999 Podepsán kontrakt na implementaci GPRS v síti Paegas
17. září 1999 Nainstalovaný testovací systém a začátek laboratorních testů
13. října 1999 Systém GPRS je plně integrovaný
12. listopadu 1999 První "komerční" datový přenos v "živé" síti (odeslán e-mail z havlíčkobrodských lesů pracovníkem společnosti Motorola (který je standardním zákazníkem společnosti RadioMobil) vedení společnosti RadioMobil a Motorola
 
15. února 2000 Úspěšný přenos dat pomocí GPRS v rámci aplikace WAP
březen 2000 Test rozšířeného GPRS pokrytí v ČR a ukončení testů účtovacího systému GPRS
23. - 25. května 2000 První veřejná prezentace aplikací na bázi technologie GPRS na veletrhu Comnet
srpen 2000 Vyhodnocení zkušeností partnerů testujících služby GPRS sítě GSM Paegas

Výhody technologie General Packet Radio Service (GPRS)

  • stálé on-line spojení
  • každý telefon dostane vlastní IP adresu a bude tak přímo (on-line) připojen k internetu
  • GPRS usnadní a zefektivní využití služeb na bázi standardu Wireless Application Protocol (WAP)
  • odpadá doba nutná k sestavení spojení, protože přístroj je připojen stále (tím se přenos GPRS liší od běžného datového přenosu i HSCSD)
  • přenos dat je několikanásobně rychlejší, v první fázi by měl být srovnatelný s dial-up spojením z pevného telefonu, ale rychlost se bude s vývojem technologie zvyšovat
  • GPRS přenáší data výrazně efektivněji než kterýkoliv jiný způsob, což se projeví i na konečné ceně
  • cena za užívání služeb na bázi GPRS může být stanovena podle objemu skutečně přenesených dat (u běžného datového připojení se platí za čas a nezáleží na tom, zda se data přenášela a jakou rychlostí)
  • prakticky všichni výrobci telefonů GSM počítají s podporou technologie GPRS (nikoliv dalších technologií pro přenos dat), a tak by se v průběhu příštího roku mělo na trhu objevit několik mobilních telefonů různých značek podporujících GPRS
  • většina operátorů sítí GSM počítá se zavedením GPRS koncem letošního a v průběhu příštího roku, a proto se dá očekávat, že GPRS bude možné používat i při roamingu ve většině zemí.

 

Akciová společnost RadioMobil je operátorem nejdynamičtěji rostoucí sítě GSM v ČR. Podíl značky Paegas na trhu na konci roku 1999 činil 47 % a podíl předplacených služeb Paegas Twist dokonce přesáhl 60 %. Během roku 1999 se pro její služby rozhodlo přes 500 tisíc nových zákazníků, což je nejvyšší číslo v historii mobilních komunikací v ČR. Síť GSM Paegas, kterou RadioMobil provozuje, patří k technologicky nejvyspělejším na světě a na českém trhu nemá v celé řadě služeb konkurenci.

Pouze v síti Paegas mohou opravdu všichni zákazníci, majitele předplacených karet Paegas Twist nevyjímaje, využívat nejmodernější služby: datové a faxové spojení úplně zdarma, GSM bankovnictví, služby na bázi WAPu, Paegas Asistent a další. Možnost objednávat služby přes internet či prohlížet vyúčtování nabízí zatím pouze RadioMobil díky službě Paegas Info Profil. Vždy si přitom mohou být jisti, že zvolili nejefektivnějšího operátora na českém trhu.

Síť GSM Paegas dnes pokrývá přes 99 % české populace a 99,8 % silnic první třídy. Mobilní telefon mohou zákazníci společnosti RadioMobil používat v sítích 188 operátorů z 85 zemí celého světa (celkem 114 různých lokalit). Během roku 1999 investoval RadioMobil do sítě více než 5,5 miliardy korun a plánuje na rok 2000 investice přesahující 10 miliard. V červnu 2000 využívalo služby Paegas přes 1.350.000 zákazníků. Během prvních šesti měsíců zaregistroval Paegas okolo 500.000 nových zákazníků.


 
O společnosti

 

T-Mobile je největší operátor v ČR, který poskytuje mobilní služby již 6,5 milionům zákazníků. Neustále inovuje a rozšiřuje mobilní infrastrukturu a jako digitální leader T-Mobile zásadně přispívá digitalizaci Česka budováním a rozvojem optické infrastruktury s cílem naplnit svou dlouhodobou vizi o Propojené zemi.
Na průmyslovém využití 5G sítí T-Mobile spolupracuje s předními českými a moravskými technickými univerzitami, na nichž buduje privátní kampusové sítě. Společné projekty v podobě inovačních hubů a testbedů pak cíleně podporují digitalizaci firem, startupy a rozvoj inovačního prostředí v ČR.
T-Mobile je stabilním a silným partnerem malých i velkých firem, kterým nabízí nejmodernější datacentra a pokročilá řešení pro bezpečnou a spolehlivou správu dat. Služby v oblasti kybernetické bezpečnosti či cloudová a systémová řešení využívají nejen korporace a státní správa, ale také drobní živnostníci.
Jednou ze strategických priorit společnosti je ohleduplné a udržitelné podnikání. V rámci ESG agendy se T-Mobile dlouhodobě zaměřuje na opatření vedoucí ke zmírnění klimatických změn a zvyšování digitální gramotnosti české populace. Operátor cíleně podporuje neziskové organizace a znevýhodněné skupiny a pomáhá při mimořádných událostech.

Více informací o společnosti najdete na www.t-mobile.cz.

Kontakt na tiskové oddělenípress@t-press.cz