Praha, 19. listopadu - Televizní diváci mají nereálná očekávání od nového digitálního pozemního vysílání ve formátu DVB-T2. Jak vyplynulo z průzkumu operátora T-Mobile, téměř polovina tuzemské populace, která sleduje vysílání ve formátu DVB-T, je přesvědčena, že DVB-T2 přinese kvalitnější obraz. Čtvrtina pak doufá v lepší zvuk. Až třetina naopak plánuje kvůli vypínání DVB-T přejít na jiný příjem televizního signálu.
Kvalita obrazu hraje pro stále více diváků klíčovou roli. Polovina z těch, kteří podle průzkumu sledují pozemní vysílání, uvedla, že preferují kanály v HD kvalitě. Důležitější je ostrý obraz pro muže (60 %) než pro ženy (41 %). Full HD kvalitu obrazu (1920x1080) ale ve formátu DVB-T2 podle současných informací nabídne jen Česká televize. Soukromé TV stanice zůstanou buď u rozlišení SD nebo SD+. Diváci přitom od DVB-T2 očekávají právě kvalitnější obraz (43 %), lepší zvuk (25 %) a téměř 20 % i více programů.
„Řešením je tak přechod na jiný formát šíření televizního vysílání. O placené digitání, kabelové nebo satelitní televizi uvažuje třetina respondentů, kteří dnes přijímají DVB-T signál,“ říká Zdeněk Spurný, manažer služeb pro domácnosti T-Mobile, a doplňuje: „Alternativy k DVB-T2 mohou přitom divákům přinést právě lepší kvalitu obrazu a řadu dalších funkcí.“
T-Mobile představil na začátku listopadu televizní tarif XS se 40 programy, z nich hned 26 je v HD kvalitě. Kdo si jej aktivuje do konce roku 2019, získá jej na první dva měsíce za zvýhodněnou cenu 99 Kč měsíčně. Standardní cena činí 149 Kč měsíčně. Kdo nestihne svůj oblíbený pořad, má k dispozici funkci sedmidenního zpětného zhlédnutí. Nechybí ani možnost nahrávání 10 hodin záznamu uložených až na 30 dnů, balíčky programů či možnost sledovat TV na jednom dalším mobilním zařízení. Tarif XS je dostupný pro všechny televizní služby T-Mobile: T-Mobile TV (vysílání přes internet), T-Mobile SAT TV a T-Mobile Optic TV.
Podle „Studie selhání trhu šíření zemského digitálního televizního vysílání“ pro MPO z letošního srpna přijímalo DVB-T zhruba 58 % tuzemských domácností, přičemž zhruba čtyři z deseti všech domácností v České republice nevyužívaly žádnou jinou platformu a byly na DVB-T/DVB-T2 plně závislé.
Poznámka: respondenti mohli zvolit více možností
Popularita pozemního vysílání není výsadou jen České republiky. Více než 50% penetraci má DVB-T/DVB-T2 zhruba ve dvou desítkách zemí Evropské unie. Na druhou stranu jsou v Evropě i státy, které přechod na DVB-T2 vůbec neplánují. Jako první takové rozhodnutí oznámila v roce 2018 Belgie, o několik měsíců stejný krok ohlásilo Švýcarsko.
*Průzkum byl realizován prostřednictvím platformy Instant Research v říjnu 2019, na vzorku 829 obyvatel České republiky Čechů ve věku 18–65 let.
T-Mobile je největší operátor v ČR, který poskytuje mobilní služby již 6,5 milionům zákazníků. Neustále inovuje a rozšiřuje mobilní infrastrukturu a jako digitální leader T-Mobile zásadně přispívá digitalizaci Česka budováním a rozvojem optické infrastruktury s cílem naplnit svou dlouhodobou vizi o Propojené zemi.
Na průmyslovém využití 5G sítí T-Mobile spolupracuje s předními českými a moravskými technickými univerzitami, na nichž buduje privátní kampusové sítě. Společné projekty v podobě inovačních hubů a testbedů pak cíleně podporují digitalizaci firem, startupy a rozvoj inovačního prostředí v ČR.
T-Mobile je stabilním a silným partnerem malých i velkých firem, kterým nabízí nejmodernější datacentra a pokročilá řešení pro bezpečnou a spolehlivou správu dat. Služby v oblasti kybernetické bezpečnosti či cloudová a systémová řešení využívají nejen korporace a státní správa, ale také drobní živnostníci.
Jednou ze strategických priorit společnosti je ohleduplné a udržitelné podnikání. V rámci ESG agendy se T-Mobile dlouhodobě zaměřuje na opatření vedoucí ke zmírnění klimatických změn a zvyšování digitální gramotnosti české populace. Operátor cíleně podporuje neziskové organizace a znevýhodněné skupiny a pomáhá při mimořádných událostech.
Více informací o společnosti najdete na www.t-mobile.cz.
Kontakt na tiskové oddělení: press@t-press.cz