Cvičná stěna učí děti bezpečnému horolezectví

  • Děti vděčínské horolezecké škole mohou trénovat na nové cvičné stěně
  • Fond T-Mobile přispěl na její pořízení částkou 100 tisíc korun
  • Nová stěna je ve vyhrazených hodinách přístupná také širší veřejnosti 

Praha 12. října 2007 - V Děčíně-Bělé, v kraji pískovcových skal, vybudovala místní organizace Sokola cvičnou stěnu, která je vhodná i pro děti. Slavnostně uvedena do provozu bude v pondělí 15. října. Tělovýchovné organizaci se tak otevírá cesta k realizaci jejího projektu Dětská horoškola.

"Sokol Bělá pracuje s dětmi soustavně už mnoho let. Kvalitní a bezpečná cvičná stěna je pro ně nezbytnou pomůckou, proto Fond T-Mobile přispěl na její pořízení částkou 100 tisíc korun," uvedla Martina Kemrová, manažerka firemní komunikace společnosti T-Mobile.

Nová stěna je 7 metrů vysoká a má 12 metrů na šířku. "Je navržena a postavena tak, aby ji mohly využívat i děti a nebyly přitom nadměrně fyzicky zatěžovány," vysvětlil Jan Pacina, místopředseda Jednoty Sokol Bělá a předseda jejího horolezeckého oddílu. "Máme zde ještě jednu stěnu s převisem 45 stupňů. Ta je však pro výcvik dětí kvůli své vysoké náročnosti nevhodná," dodal J. Pacina.

Horolezecký oddíl Sokola Bělá dnes navštěvuje 15 dětí. Jejich trénink je rozdělen do dvou základních úrovní: v první se učí zásadám bezpečného lezení, jako jsou např. správné úvazy, používání karabin apod. Druhá úroveň, to už je trénink sportovního lezení, kdy se děti učí v lezení soutěžit. Dosud trénovaly na starší stěně, ta už však z bezpečnostních ani sportovních důvodů nevyhovuje.

Od příštího roku chtějí bělští Sokolové otevřít druhý kurz pro dalších 15 až 17 dětí. "Ty z nich, které prokáží vytrvalost, zdatnost a talent, převedeme později do horolezeckého oddílu," uvedl J. Pacina. Novou stěnu mohou využívat také děti i dospělí, kteří členy Sokola nejsou. Za nevelký poplatek je pro ně stěna přístupná vždy večer od středy do neděle. K tréninku si lze vypůjčit i horolezeckou výstroj a výzbroj.

Nová stěna si vyžádala investici v celkové výši 340 tisíc korun. Stotisícový příspěvek od Fondu T-Mobile zprostředkovala Nadace VIA, která hospodaří s částí fondu určenou na podporu projektů navržených zaměstnanci firmy T-Mobile. Projekt Dětská horoškola doporučil jeden z pražských pracovníků T-Mobile, který je původem z Děčína a se Sokolem Bělá stále spolupracuje.

Fond T-Mobile funguje již třetím rokem. Na doporučení zaměstnanců letos Nadace VIA posuzovala 133 projektů, z nichž 27 bude podpořeno celkovou částkou 2 miliony korun.


 
O společnosti

 

T-Mobile je největší operátor v ČR, který poskytuje mobilní služby již 6,5 milionům zákazníků. Neustále inovuje a rozšiřuje mobilní infrastrukturu a jako digitální leader T-Mobile zásadně přispívá digitalizaci Česka budováním a rozvojem optické infrastruktury s cílem naplnit svou dlouhodobou vizi o Propojené zemi.
Na průmyslovém využití 5G sítí T-Mobile spolupracuje s předními českými a moravskými technickými univerzitami, na nichž buduje privátní kampusové sítě. Společné projekty v podobě inovačních hubů a testbedů pak cíleně podporují digitalizaci firem, startupy a rozvoj inovačního prostředí v ČR.
T-Mobile je stabilním a silným partnerem malých i velkých firem, kterým nabízí nejmodernější datacentra a pokročilá řešení pro bezpečnou a spolehlivou správu dat. Služby v oblasti kybernetické bezpečnosti či cloudová a systémová řešení využívají nejen korporace a státní správa, ale také drobní živnostníci.
Jednou ze strategických priorit společnosti je ohleduplné a udržitelné podnikání. V rámci ESG agendy se T-Mobile dlouhodobě zaměřuje na opatření vedoucí ke zmírnění klimatických změn a zvyšování digitální gramotnosti české populace. Operátor cíleně podporuje neziskové organizace a znevýhodněné skupiny a pomáhá při mimořádných událostech.

Více informací o společnosti najdete na www.t-mobile.cz.

Kontakt na tiskové oddělenípress@t-press.cz